Blogeri, kde ste?

Pozrime sa na to. Slovensko pozná 3 skupiny pseudoblogerov.
Recenzenti, RSS-kári a Skutoční blogeri
Teraz si položme otázku:
„Čo je skutočným meradlom dobrého blogera?“
Je to počet lajkov? Mentions? Fanúšikov? Počet unikátnych návštev? Kdeže! Možno to neviete, ale ľudí nezaujíma čo práve testujete, čítate, alebo kde ste sa boli pozrieť za „úplatok“ v podobe voľného vstupu.
Michelle Losekoot to vystihla asi najlepšie:
Aktuálny článok píšeš preto, lebo si už dávno nič nevypustil? Píšeš, lebo si sa zaviazal, že zrecenzuješ knihu od konkrétneho kníhkupectva? Píšeš lebo píšeš? To nie je blogovanie. Prečo ľudia doslova žerú ružovú pandu, Miša Trubana, Depiho a im blogerov podobných?
Lebo oni píšu na základe skúseností, znalostí a hlavne píšu príbehy zo života.
Skúsenosti! Ahaaa!
Pozri sa napríklad sem, na najlepšie články v roku 2012 na blog.sme.sk Vidíš tam niekde recenzie, eventy a im podobné tematické okruhy? 🙂
Vyskúšaj, spoznávaj, zaži na vlastnej koži. Píš ako investigatívec. Píš ako skutočný bloger. A hlavne, píš ako človek.
Kvalitný obsah je len tak kvalitný, aký ho jeho autor dokázal napísať. Netvorte kvantitu, ale najmä kvalitu! Netvrdím, že moje blogy sú zmysluplné (to musia posúdiť čitatelia), no ja tiež nepíšem o každej hovadine. To, že Yahoo! kúpilo Tumblr, ešte nie je dôvodom na napísanie článku. Na podobné správy existujú lepšie, kvalitnejšie, no najmä rýchlejšie zdroje informácií.
Poznáš skutočne dobrých Slovenských blogerov/blogerky? Pošli tip a spoločne obohatíme moju malú databázu najzaujímavejších SVK blogov.
17 Komentáre
Braňo Dudáš
10. júna 2013 at 19:48
Najprv sa mi to nezdalo, koniec koncov píšem recenzie, ale potom mi došlo, že sú to zážitky a skúsenosti s knihami na vlastnej koži a myšlienky nimi vyvolané 🙂
Smoliak
10. júna 2013 at 20:13
Osobne zastávam názor, že recenzent nie je bloger. Je to stále len recenzent 🙂
Pepso
10. júna 2013 at 19:49
Jednoznacne Michal Dragan!
To ti je tak uzasne vtipny, skuseny a sikovny clovek, ktory nepotrebuje mat ani len strednu skolu a ani vediet anglicky na to, aby bol expertom!
Kazdy jeho clanok je staby perla znovunajdena a tie zaloby, ktore dava na foodblogy…ach, o tych ani snivat nemozeme!
Smoliak
10. júna 2013 at 20:14
O draganovi raz napíšem román 🙂 Bolo a je zaujímave sledovať jeho veľkolepú púť. Veď raz ti porozprávam 😀
Pepso
10. júna 2013 at 20:39
Kapitolku o jeho zalobe a potupnej prehre na sude ti poskytnem o par rokov. 😀
Sonjoe
10. júna 2013 at 20:58
Dragan 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 :D… ten pribeh mi Martin potom prerozpravas 😉
monicqa
10. júna 2013 at 20:05
Na tento článok som sa tešila, lebo téma blogovania mi je blízka. Budem s tebou polemizovať, s veľkou časťou toho článku totiž nesúhlasím :).
Slovensko pozná 3 skupiny pseudoblogerov. Recenzenti, RSS-kári a Skutoční blogeri. –> Tieto 3 skupiny si vytvoril ty (podľa nejakých konkrétnych ľudí, ktorých štýl blogovania sa ti nepáči alebo voči ktorému máš výhrady), v skutočnosti sú to všetci blogeri. Blogovanie má veľa definícií a určite okrem blogovania o vlastnom živote zahŕňa aj písanie recenzií či vyjadrovanie sa k aktuálnym novinkám.
Tretia skupina, ktorú nazývaš skutoční blogeri sú v podstate tiež len jednou skupinou blogerov. Súhlasím, že možno tou najzaujímavejšou, pretože kým IT, kultúra, jedlo, móda alebo ktorákoľvek oblasť života, o ktorej sa dá blogovať, je len parciálna – nie každý má rovnaké záujmy – títo ľudia píšu o všeobecných veciach, ktoré dokážu osloviť každého, bez ohľadu na to, či je to geek, booklover, audiofil alebo milovník dobrého jedla.
Neviem, na koho všetkého si pri písaní článku myslel, ale nájsť by som sa tam mohla aj ja: píšem hlavne recenzie, ale aj o eventoch a geekovských veciach, menej „o živote“. Znamená to, že tých pár článkov „o živote“ ma robí blogerkou a tie ostatné bullshiterom? Mám prestať písať o knihách, čo je vlastne oblasť, v ktorej som sa našla a vďaka čomu si ma ľudia pamätajú ako hardcore čitateľku a obracaju sa na mňa s radami o tipoch na čítanie? 🙂 Prijímanie kníh na recenzie (ktoré si sama vyberiem) ma potom podľa toho robia internetovou šľapkou (o čom som písala sama na blogu: http://www.monicqa.sk/osobne/bloger-ako-internetova-slapka/? 🙂
Alebo taký Braňo, ktorý určite spadá do skupiny RSS-károv, má prestať písať o technike, ktorej rozumie a má začať písať o živote, aj keď to by pravdepodobne nebolo také zaujímavé čítanie? A takých príkladov by sa našlo viac :).
Viem, čo si tým článkom chcel povedať, len si to podľa mňa príliš zovšeobecnil.
Smoliak
10. júna 2013 at 20:17
Máš pravdu je to príliš zovšeobecnené 🙂 btw. Ako som už spomínal, recenzent nerovná sa bloger. Recenzent je stále len recenzentom. To platí ako pri knihách, eventoch, Geekovských fíčurinách atď. Som zástanca „zaži, spoznaj a napíš o tom“ s vynechaním „recenzií“ a RSSiek. Na recenzie ako aj podávanie informácií z oblasti IT,… je zdrojov až až. Blog by mal byť unikátny, inšpiratívny, motivujúci,… Ale to čo sa na SVK považuje za blog a blogerov v skutočnosti blogom a blogerom nikdy nebolo a ani nebude 🙂 Sorry.. ale ja som hovoril, že mnohých ľudí sa to dotkne 😀
monicqa
10. júna 2013 at 20:20
Mňa sa to nedotklo – to, že si to tak myslíš ty, je tvoj názor, nie všeobecná pravda 😉
Smoliak
10. júna 2013 at 20:22
Každý názor, ktorý napíšem na blog, je čisto subjektívny 🙂 Netvrdím, že nie 🙂 Rovnako ako sa nepovažujem za blogera 🙂
monicqa
10. júna 2013 at 20:21
Btw, mal by si si upraviť obsah dolného widgetu „blogy, ktoré môžem“ 😀
http://cl.ly/PXSz
hrki
11. júna 2013 at 12:31
ciastocne asi chapem co si chcel clankom povedat, no pride mi to ako zbytocne slovickarenie a hranie sa s pojmami (resp. snaha o ich nove zadefinovanie).
bloger je skratka ten kto ma blog, pise blogy a za blogera je vseobecne pokladany. to ze jeden clovek povie „toto nie je bloger“ je nazor jedneho cloveka, vacsina si moze mysliet opak. a je to vlastne cele jedno 🙂 podstatne je tu kto co pise a nie to koho akym pojmom oznacime.
btw: ten vzor „skutocnych blogerov“ – http://www.sme.sk/c/6650608/na-blogoch-pribudlo-vyse-32-tisic-clankov-tu-je-to-najlepsie.html
ak to vezmeme po poradi a budeme sa snazit zadefinovat tie blogy podla tvojho rozdelenia:
Rado Branik bol v danej serii clankov viac investigativny novinar ako bloger,
Samo Marec modre z neba vlastne zrecenzoval (a v podstate za recenzie mozno pokladat vela dalsich jeho clankov),
Markovicova tiez dookola viacmenej len recenzuje,
Nicholson nie je bloger v pravom zmysle, je to skor novinar ktoremu ale klasicke media nedavaju priestor (stal sa nepohodlnym, alebo pise o svojej viacmenej dobrovolnej cinnosti co je pre klasicke media nezaujimave),
Kernova a jej omediach je nieco na rozmedzi recenzii a rsskarcenia,
Kovac reagoval hlavne na spravy z medii (Figelov titul), cize svojim sposobom to bolo RSSkarcenie, akurat ze pridal svoj pohlad (co ostatne robi takmer kazdy),
atd atd (je ich tma moc, dalej sa mi nechcelo)
to iste ludia ktorych si ospieval.
Miso Truban pise prevazne o projektoch ktore robi a Depi momentalne hlavne o zivote v Thajsku – ano do velkej miery su tam ich osobne skusenosti, ale to je predsa typicke aj pre recenzentov a rsskarov ze k danej teme pridaju svoj nazor, resp. spoja to so svojou skusenostou.
otazka potom znie – kde je akoze ta hranica medzi recenzentom, rsskarom, blogerom a ci vobec je odsledovatelna, resp. ci vobec ma vyznam hladiet na nieco take.
Mizantrop
11. júna 2013 at 15:12
Ta ista komunita (nazvime ju priznacne stratena generacia) v jednom kuse dookola… Monicqa, hrki, Smoliak, Dudas… chyba uz len Brano Rac ale ten asi aktualne meni dizajn svojho blogu uz po tristy raz a tak nema cas na tieto plky. Na Twitteri, na webe, na konferenciach, u Shtoora…
Prestante si navzajom honit ego, prestante nesuhlasit sami so sebou a chodte radsej makat na tych svojich projektoch. Raz potom mozno budete moct pisat ako Truban – zo skusenosti.
Mimi
11. júna 2013 at 20:35
No ale hen, tuna sa hlasi blogerka, ja blogujem…zo zivota UPLNE, ale ci aj dobre, to uz neviem 😛
Blueweb
3. júla 2013 at 13:14
Slovenská blogerská scéna je malá a len pár ľudí píše články, ktoré sa oplatí čítať. U našich západných susedov je ďaleko viacej tématicky zameraných blogov s vyššou kvalitou. Pojmom skutočný bloger by som označil len pár jednotlivcov na našej scéne, snáď sa to časom zmení.
Monča
7. júla 2013 at 14:48
Blog je v základnej definícii internetový osobný denník. Mnohí blogeri takto začínali, ale dnes píšu skôr svoje súkromné internetové magazíny. To je prípad spomínaného Braňa Ráca aj Moniky Zbínovej.
Ja teda delím blogerov na dve základné skupiny.
1. Blogerov, ktorí píšu svoj denník (a prezradia v ňom o sebe to, čo chcú prezradiť).
2. Profesionálnych blogerov, ktorí sa písaním článkov živia. Teda nepíšu o sebe, ale väčšinou „recenzie“ (rozumej PR články) a recenzie. 🙂
Danka
22. septembra 2013 at 15:11
Hladam blogerku…ktora by mi pisala na blog…o mode…zivotny styl..kozmetika atd… na ostatnom sa dohodneme cez mail 🙂 kontakt 7danka@centrum.cz