Neobyčajná kniha – Hejno bez ptáků + súťaž

27. januára 2013
Neobyčajná kniha – Hejno bez ptáků + súťaž

Tuším prešli už tri hodiny, odkedy som začal písať tento článok. Škrtám, prepisujem a nakoniec aj tak všetko zmažem. Nie, neopustili ma myšlienky slova :). Mám jednoducho pocit, že nech by som napísal čokoľvek, nič dokonale nevystihne pocity, ktoré vo mne vyvolala knižná prvotina od autora Filipa Douška – Hejno bez ptáků.

Mať tak neobmedzené finančné možnosti, určite by som toto dielo pasoval pre rok 2013 “univerzálnym darčekom pre všetkych mojich blízkych”.
Snáď sa autor na mňa nenahnevá, ale v prvom momente som videl tie muky z nekonečných 600 strán :). To obrovské sebazapieranie a zaspávanie nad rozčítanou  sa napokon nekonalo.

Dej a jeho spracovanie si vás podmaní natoľko, že nebudete chcieť prestať čítať

DIZAJN

Keď je pravdou čo sa hovorí, že obal predáva, tak pri tejto knihe by to malo platiť dvojnásobne.

Hejno bez ptáků - koláž

PRÍBEH A JEHO SPRACOVANIE

O tom, či knihu vôbec prečítam, rozhoduje tzv. faktor hltania. Celou podstatou tohto faktoru je, či dokážem na jeden “šup” prečítať prvých 15 strán, alebo to vzdám niekde pri piatej. Pätnásta strana je v skutočnosti pomyselná hranica, ktorú keď prekročím tak knihu rozhodne dočítam :). A môžem s radosťou oznámiť, že táto kniha mojím 15 stranovým testom prešla.

Hejno si ma úputalo natoľko, že som sa od jeho otvorenia nevedel od neho odtrhnúť nasledujúce 2 dni. Prvá z dvoch kníh, do ktorej som sa pustil má pomenovanie: “Příběh” (cca 400 strán). Jej menšia sestra “Kniha” len niečo málo cez 110. Po prečítaní “Příběhu” je na každom čitateľovi, či si nechá dorozprávať príbeh až do konca, alebo sa uspokojí s prvou alternatívou ukončeného deja. Prepojením naozaj pútavého príbehu, dopĺňaného o vedecké a historické poznatky, vás dokáže príbeh neskutočne obohatiť. Po prečítaní prvej knihy máte pocit, akoby ste prečítali nie jednu, ale rovno desiatky najrôznejších kníh. Dej je spletitý a plný neočakávaných udalostí, tak ako sa na dobrý román patrí. Celé jadro deja sa točí okolo hlavnej postavy – zarytého ateistu Adama. Adam je intelektuál, ktorý sa snaží vidieť aj v tých najbežnejších veciach života, hlbšie ukryté vedecké vysvetlenia. Adam je presvedčený, že osud sa ovládať a predpovedať. Skúste si teraz vy položiť otázku: “Chceli by ste vedieť či naozaj existuje osud, alebo boh?” a presne touto hypotézou sa hlavná postava zaoberá. Cieľ má jasný, vytvoriť stroj (algoritmus) na vylúštenie tejto pomerne ťažko zodpovedatelnej otázky.

Takže, pokiaľ máte radi scifi, cestovanie, fotografie, pútavý príbeh a lipnete po neustálom nasávaní nových informácií, aj tých historických, tak vám túto knihu rozhodne odporúčam. Nie jeden, ale hneď niekoľko zaujímavých príbehov viacerých postáv sa stretáva v tomto kvalitnom diele.

A napokon aj sami zistíte, že po prečítaní nie je už nič tak samozrejmé ako predtým.

Moje hodnotenie:

9/10

 

Súťaž: Radi by ste túto knihu mali vo svojej vlastnej zbierke?

Rozhodol som sa mnou prečítanú knihu podarovať ďalej 🙂 Dajme si preto rýchlu súťaž a pošlite mi odpoveď na otázku aj s vašim menom:

Ako dlho trvalo autorovi napísať román Hejno bez ptáků?

Výsledok súťaže


1 Komentáre

  • ivana širillová

    31. januára 2013 at 19:18

    napísať knihu autorovi trvalo zisti

Pripojte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Predchádzajúci článok Novší článok