Originálne zemiakové lokše | Recept

11. februára 2015
Originálne zemiakové lokše | Recept

Keď sa povie zemiaková lokša, tak si človek hneď spomenie na každoročnú návštevu Slovenského grobu, kde sa vždy dosýta najeme spolu s partiou kamarátov a známych. Aj napriek týmto skvelým chvíľkam, je občas človeku a najmä jeho peňazenke ľúto, keď musí „investovať“ svoje ťažko zarobené peniaze do takejto zábavy. Naštastie pre vaše šikovné ruky som dokázal za tie roky (aj vďaka našej rodinnej tradícii) vytúniť recept na zemiakové lokše tak, že so štipkou skromnosti a trochou odvahy môžem tvrdiť: „Sú presne také dobré, ako tie z Grobu“.

Čo ku kačke? Zemiakové lokše!

Keď sa povie pečená kačka, tak ako prílohu si neviem predstaviť nič iné ako zemiakové lokše. Vy áno? Tento recept na domáce zemiakové lokše pochádza z receptáru mojej babičky a preto vám rozhodne budú pripomínať vôňu a chuť domova :). Preto ich aspoň ja nesmelo radím medzi najlepšie zemiakové lokše, ktorých recept overil sám čas. Domáce lokše a hlavne tie „od babičky“, sú ideálou prílohou, ktorá je vhodná na papanie do každého počasia a ročného obdobia. Nielen počas jesenných dní :).

Potrebné suroviny na zemiakové lokše:

  • 1kg – zemiakov (varný typ C)
  • 500g – polohrubej múky
  • 2čl – soli
  • 1ks – vajce
  • Veľa veľa kačacej, alebo husacej masti

Postup prípravy / Recept:

1 Najdôležitejšia informácia hneď na začiatok: Zemiaky na lokše si dajte uvariť v šupke a v slanej vode. Varte ich až momentu, kým nebudú mäkké. (Ideálny je test vidličkou). Uvarené zemiaky schlaďte studenou vodou a nechajte cez noc v chladničke. Pokiaľ sa vám nechce čakať, tak stačí keď ich dostatočne schladíte ľadovou vodou.

2 Vychladené zemiaky si doztlačte, pridajte múku a vajce. Tu môj gríf ale nekončí. Ja do tohto cesta pridávam ešte zo 2 lyžice masti.

3 Pripravte si dosku na valkanie a riadne veľa múky. Lokše sú totižto veľmi zrádne a keď nechcete stratiť nervy pri ich výrobe, tak múkou počas valkanie nešetrite. Odporúčam do tohto procesu zapojiť minimálne ešte ďalšieho človeka okrem vás :).

4 Jeden človek vaľká a druhý opeká lokše na suchej panvici (ideálne keramickej). Po dopečení lokše ju riadne pomastite masťou, aby sa vám nevysušila. Počas pečenia nezabúdajte očistiť panvicu od zvyškou zhnednutej múky. To, či je lokša dobre upečená spoznáte podľa hnedých fliačkou, ktoré vznikajú, keď už je cesto správne urobené.

Tajný tip: S masťou pri potieraní nešetrite, inak vám lokše môžu veľmi rýchlo vyschnúť. To isté platí aj pri ich skladovaní. Preto odporúčam ich schovávať do nádoby bez prístupu vzduchu.

Dobrú chuť priatelia! 🙂

Váš @Smoliak

6 Komentáre

  • Majo P.

    3. mája 2016 at 11:44

    Martin.. presne tento recept som hladal

    1. Smoliak

      3. mája 2016 at 11:46

      Som rád, že si ho našiel 🙂

      1. Jura

        23. júla 2017 at 10:54

        To se mi moooc líbí

  • Jarmila

    29. septembra 2017 at 15:21

    toto su origoš lokše…

  • Nelly

    2. júla 2019 at 16:25

    Fajn -ja ale davam m e n e j m u k y -tretinu vahy zemiakov. Inaksie sa mozu stat zvykavymi, vsak aj pri spracovavani sa privalkava muka.

    1. greativity

      27. septembra 2019 at 10:43

      Aj tak sa dá :). Ono dôležité po viacerých pokusoch je hlavne dodržať typ zemiakov (varný typ C). Lebo ostatné sú buď príliš tvrdé, alebo až moc mäkké. Záleži aj od typu múky atď..

Pripojte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Predchádzajúci článok Novší článok