Teľacie medailónky v slaninovom obale s ľahkým jogurtovým šalátom
A čo z toho vzniklo? Mladé telacie obalené v prerastenej slanine a ugrilované spolu s vetvičkou tymiánu a trochou čerstvého masla. K tomu som podával smotanovú omáčku z nakladaného zeleného korenia a kurkumové zemiaky s osmaženou cibuľkou, ale aj so štipkou muškátového orieška. A aby sa toto jedlo aj pekne vyfarbilo, tak sa doplnilo o svieži jogurtovo-rukolový šalát s pečenými paprikami, trochou limetky a čerstvého chilli.
Potrebné suroviny na teľacie medailónky
- mladé teľacie medailónky (počet a váhu zvolte podľa veľkosti a počtu porcií)
- plátky prerastenej slaniny
- čerstvý tymián
- čerstvé maslo
- olivový olej
- soľ
Potrebné suroviny omáčku zo zeleného korenia
- 1PL – čerstvého masla
- 2ks – šalotky
- 60ml – brandy
- 250ml – vývaru (ja som použil hovädzí)
- 200ml – 30% šľahačky
- 3-4 PL – nakladaného zeleného korenia
- 1PL – kukuričného škrobu
Suroviny na šalát
- 3ks – farebných kápií
- 1 hrsť – sladkých cherry paradajok
- 150g – čerstvej rukoly
- 2-3PL – bieleho jogurtu
- 1/2 ks – limetky
- 1PL – medu
- extra panenský olivový olej
- čerstvé chilli
- morská soľ
1 Príprava medailónkov – Pokiaľ je potrebné, tak si teľacie medailónky opracujte nožom. Následne ich obtočte slaninou a previažte špagátom, aby sa vám počas restovanie nerozpadávala. Takto predviazané mäso položte na rozpálenú panvicu s olejom a pridajte k nemu na príjemné rozvonanie čerstvý tymián. Z oboch strán toto mäso restujte po dobu 4-5 min. (dĺžka vždy záleží ako ho máte radi prepečené a akú hrúbku vaše medailónky vo výsledku máte). Po orestovaní mäsa vložte do nádoby, pridajte naň kúsky masla a nechajte odpočívať po dobu 10-15 min., aby mäso uvolnilo svoju textúru a stane sa tak mäkkším. Tesne pred podávaním nezabudnite dosoliť.
2 Smotanová omáčka zo zeleného korenia – Panvicu, ktorá vám ostala po orestovaní mäsa poriadke oškrábte o všetky výpečky. Panvicu potom pokropte trochou oleja a orestujte na nej nadrobno nakrájanú šalotku do zlatova. Pridajte brandy, alebo koňak a nechajte prebublávať zopár minút. Podlejte vývarom, smotanou a rovno pridajte aj zelené korenie. Takto vytvorenú omáčku nechajte prevariť pri miernom ohni približne 3-5 minút. Pokiaľ sa vám zdá byť omáčka málo hustá, tak si ju dohustite zmiešaním jednej PL kukuričného škrobu a trochu vody. Nezabudnite potom ale omáčku ešte nechať pár minút prevariť.
3 Jogurtový šalát – Umyté a usušené kápie vložte na plech a dajte ich upiecť do rúry pri 200°C a ideálne s horným ohrevom. Počas pečenia ich občas otočte, aby sa upiekli rovnomerne. Papriky nechajte piecť až pokiaľ ich koža nesčernie. Potom ich vyberte z rúry a uzavrite do nádoby, aby sa sparili. Takto sparené papriky zbavte šupiek a vnútorných semiačok spolu s hlavičkou. Papriky následne nakrájajte na kocky a vložte do misky, kam postupne pridajte, rukolu, nakrájané cherry rajčiny, štavu z limetky, trochu olivového oleja, čerstvé chilli, med a biely jogurt. Riadne premiešajte a pokiaľ si to šalát vyžaduje, tak ešte pridajte štipku soli.
Tajný tip: Ja som toto jedlo okrem šalátu podával aj so zemiakmi, ktoré som si uvaril vo vode s lyžičkou kurkumy a štipkou muškátového orieška. Následne som orestoval cibuľku do zlatistej farby a primiešal ku zemiakom, ktoré stačí jednoducho rozpučiť. Samozrejme výber vhodnej prílohy je len a len na vás.