Vykašli sa na pochvalu…

20. novembra 2012
Vykašli sa na pochvalu…

Všetci to veľmi dobre poznáme. Mákame si na svojich veciach a tam niekde na konci pomysleného cieľa očakávate obrovské uznanie, „zaslúženú chválu“ a nehynúcu slávu. Dostať pochvalu je pocit určite príjemný. To pripúšťam. Na druhej strane si ľudia častokrát neuvedomujú, že aj so slovami chvály by sa malo zaobchádzať zodpovedne. Nepremysleným a častým plytvaním týchto „teplých“ slov nikomu neprospievame, skôr naopak. Pokúste sa aj vy rozpamätať, ako nám mnohým občas niekto povie: „super si to urobil/a, nik by to nedokázal lepšie“. A zrazu sa ozve obrovské puuf a prásk. Len tak mimochodom to sa práve ozval obrovský nárast sily. Naše egá dosiahli rozmerov dovtedy nevídaných. (Ne)logicky sa zrazu cítime tak,… neporazitelnými.

Super pocit, nie?

Netvrdil by som…

Keď nás niekto pochváli, tak asi robíme niečo dobre. Poviete si… Najsmutnejším na celej tejto tragikomédii je, že mnohí ľudia využívajú takúto formu uznania ako hnací motor vlastnej motivácie. A potom jedného dňa zistia, že stagnujú na mieste, kde ešte donedávnam, aj so svojimi schopnosťami boli „uznávanými“.

Na ich vlastné počudovanie, dovtedy nadobudnuté schopnosti už „prekvapivo“ nestačia a skill všetkých navôkol sa výrazne zlepšil. A prečo? Noo, lebo pokiaľ je človek sám so sebou spokojný a ku šťastiu mu stačí pravidelná dávka (ne)úprimného uznania, nemá potrebu zlepšovať sa.

A práve z tohto dôvodu sú úspešnejší najmä tí ľudia, ktorí pociťujú permanentnú nespokojnosť a rozhodnú sa meniť veci lepšiemu. Pokiaľ si teda seba ako osobu vážite, nestrácajte čas „honením si vlastného ega“, vyserte sa na slová chvály a začnite hneď teraz makať na tom, v čom ste dobrí. Alebo ešte lepšie: „makajte na veciach, v ktorých dobrí zatiaľ nie ste, hnevá vás to a radi by ste to zmenili.

„Až potom zistíte, že za dobre vykonanú prácu nepotrebujete pochvalu.
Vašou odmenou bude samotný výsledok.“Ste obklopení kamarátmi, ktorí vás chvália za to čo robíte? Zastavte ich! Alebo máte kolegov, ktorí vás zakaždým vychvália do nebies? Nastal čas nájsť si novú prácu…

6 Komentáre

 • Maťka

  22. novembra 2012 at 16:22

  TREFA do čierneho! 🙂 Nejdem ťa chváliť aby som ti „nehonila“ EGO 😛

  1. Smoliak

   22. novembra 2012 at 16:30

   Som rad, ze potesilo :)) no najma preto, ze podlhsom case sa mi chce dostat do komentov aj niekto iny ako spam bot 😀

 • Veronika

  23. novembra 2012 at 14:35

  Ja ti neviem, pochvala vzdy potesi, stagnacia skor nastava, ak ta pochvala nie je uprimna a clovek nedostava konstruktivnu kritiku. Ty toto smerujes na cloveka, ktory pochvalu dostava, skor by to asi malo byt smeorvane na toho, kto pochvalu dava: chvalte, ale len ak je to zasluzene a nezabudajte na konstruktivnu kritiku.

  1. Smoliak

   23. novembra 2012 at 16:26

   V podstate spominam tam obe veci. Je dolezite aby ludia nechvalili pre nic za nic.. ale kedze pochybujem, ze by sa ,o v blizkej dobe napravilo…. tak zaroven upozornujem aj chvalenych ludi aby slova chvaly brali s rezervou.. vcera som uz dostal feedback ze chvalit sa clovek ma aj ked robi veci zle… lebo vraj sa bude potom zlepsovat… a to je teda riadna hovadina… preto si myslim ze apelovat na oba tabory ma vyznam 😉

   1. Veronika

    24. novembra 2012 at 12:29

    Chvalit sa vraj maju deti, aj ked sa im nedari, alebo nerobia nieco dobre, dospeli urcite nie, v tom mas pravdu.

 • Michal

  23. mája 2013 at 16:33

  Ale niekedy ke dčlovek žije v špatnom prostredí, máka ako fretka a snáží sa ako najlepšie vie a pochvalu nedostane žiadnu, naopak ho ešte niekto pokarhá, tak to je dosť demotivujúce ba priam až frustrujúce.

Pripojte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Predchádzajúci článok Novší článok