Najlepšie filmy o varení a jedle, ktoré musíte vidieť

22. mája 2019greativity
Najlepšie filmy o varení a jedle, ktoré musíte vidieť

Je tomu pomaly 5 rokov, čo som vydal článok o najlepších filmoch o jedle a varení. Kedže ale päť rokov je pomerne dlhý čas, tak som sa rozhodol vám pripraviť nový zoznam ďaľších skvelých filmov o varení, jedle a zaujímavých príbehoch. Tentokrát sa ale pokúsim zvoliť trochu odlišnú formu a preto som sa rozhodol okrem verejne dostupných hodnotení pridať ruku dielu a ohodnotiť to svojím subjektívnym „barometrom“ zaujímavosti. V zozname nájdete celkom nové, ale aj medzičasom objavené staršie diela, ktoré vďaka svojim zaujímavým príbehom si zaslúžia pozornosť.

 

Aké filmy o varení sa tedá oplatí pozrieť?

 

1. Bistro Ramen

Singapur/ Japonsko (2018)Dráma
CSFD: 72% | IMBD: 6.8

Bistro Ramen - Japonský Film

O filme: Vo filme sa odohráva zaujímavý príbeh mladého šéfkuchára Masata, ktorý je odborníkom na japonský pokrm, polievku ramen. Táto polievka sa v ich rodine varí už generácie, ale všetko sa zmení keď mu život prinesie do cesty nečakanú skúšku. HLavný hrdina sa vydá na cestu do SIngapuru, aby našiel svoju dovtedy nepoznanú rodinu. V meste, ktoré je plno chutí, vôní a jedla spozná viaceré rodinné tajomstvá. Film je nabitý mnohými skvelými zábermi na jedlo, varenie ale aj receptami. Vo filme sa ukáže silná, ba až čarovná moc zbližovať ľudí a napravovať staré rodinné krivdy. Pretože ako film hovorí, láska prechádza ramenom.

Za mňa tento film má rozhodne hodnotenie: 9/10

 

2. Barbecue / Grilovačka

Francúzko (2014)Komédia
CSFD: 59% | IMBD: 6.1

Francúzsky film - Grilovačka

O filme: Dej tohto príbehu je zasadený do francúzskeho prostredia, kde hlavná postava 50 ročný Antoine dostane ku svojim narodeninám originálny darček. Infarkt. Tento stret s potenciálnou smrťou v ňom vyvolá zaujímavé správanie. Lekári ho totiž vyzvali „aby si začal dávať na seba pozor“. Táto ho nenechala dlho chladného, kedže po dlhých rokoch športu, zdravej stravy nastala uňho radikálna zmena. Od tejto chvíle začal robiť všetko inak. S chuťou zmenil celý svoj doterajší život, ale touto zmenou začal meniť aj životy svojich priateľov a rodinny.

Hodnotenie tohto filmu má u mňa jednoznačných: 7.5/10

 

 

3. Zakladateľ / The Founder

USA (2016) – Životopisný / Historický / Dráma
CSFD: 73% | IMBD: 7.2

O filme: Film o skutočnom príbehu muža, ktorý dokázal vybudovať najnámejšiu sieť rýchleho občerstvenia na svete. Áno, hádate správne. McDonald. V roku 1954 sa dostal Ray Kroc k objednávke na 6 mixérov na výrobu mliečných nápojov (shake) od bratov McDonaldových, ktorí prevádzkovali malú reštauráciu s hamburgermi v južnej Kalifornii. Na túto dobu neobvykle veľké množstvo mixérov okamžite v Ray-ovi vyvolalo záujem a rozhodol sa, že objednávku vyrieši osobne. Od tohto momentu sa začala písať história obrovského iméria McDonald, ktorý až do dnes dokázal vybudovať neuveriteľných 35000 pobočiek po celom svete.

Veľká chvála scenáristom, hercovi a kamere. Za mňa jednoznačne 8/10

 

 

4. Malé Taliansko / Little Italy

Kanada (2018)Komédia / Romantický
CSFD: 56% | IMBD: 5.7

O filme: Film Little Italy by som radil do kategorie ľahkých romantických žánrov, ktorý je plný talianského temperamentu a príbehu lásky. V niektorých momentoch ide o trochu klišé scény ale to mu neuberá na zaujímavosti. Hlanvý dej v sebe nesie dlhotrvajúci históriu 2 rozhádaných rodín, kde jedna vie pripravovať najdokonalejšie pizza cesto, zatiaľ čo druhá rodina ma tajný recept na dokonalú pomodoro omáčku. Kedysi tieto 2 rodiny podnikali spolu, ale po čase im bola osudná jenda súťaž, ktorá ich rozhádala tak, že si otvorili svoje dve nezávislé pizzérie. A výsledok? 2 neúplné recepty, kde sa časom oba podniky dostali na hranu prežitia. Do toho prichádza zo zahraničia študujúca hlavná hrdinka, ktorá sa opäť „dostane“ do deja svojej niekdajšej lásky. Príbeh plný zápletok, zaujímavých a vtipných scén. Film doslova rozvoniava jedlom. Za mňa prijemná pozerateľná komédia.

Hodnotenie za trochu slabší scenár a výkony na úrovni 6/10

 

 

5. Wasted! Jedlo na vyhozenie / Wasted! The Story of Food Waste

USA (2009)Dokumentárny
CSFD | IMBD: 7.3

O filme: Dokument odhaluje obrovský problém s plytvaním jedla a potravinami a to hneď s niekoľkých uhlov pohľadu. Zároveň ponúka viaceré možné riešenia. Tvorkyňa Anna Chai a Nari Kye spojili sily s uznávanými kuchármi, aby spoločne našli východisko. V ukážke vidieť, že stačia niekedy aj malé zmeny a z odpadu sa môže stať chutné jedlo. Film podporila Rockeffelerova nadácia. Téma plytvania a ekológie je dnes čoraz dôležitešia. Preto tento dokument by mal vidieť z môjho pohľadu naozaj každý!

Spracovanie a hlavná myšlienka dáva tomuto dielu jednoznačne vysoké hodnotenie: 9/10

 

Mali ste možnosť vidieť niektorý z týchto filmov? Aký máte na jendotlivé snímky názor?

Dajte mi vedieť do komentárov :).

Pripojte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Predchádzajúci článok