9+1 najlepších filmov o varení a jedle (FoodZaujímavosť)

14. septembra 2015
9+1 najlepších filmov o varení a jedle (FoodZaujímavosť)

Jeden múdry človek raz povedal, že životná harmónia nastáva keď sa riadite 3 základnými piliermi: práca, oddych a oslava. Pracovať musíme, ale oddychovať a zabávať sa občas zabúdame. Keď už si ale ten čas na oddych nájdete, tak rozhodne odporúčam napríklad pri týchto 10 NAJ filmoch, ktoré považujem za ten najlepší výber vo svojej kategórii. 🙂

1. Jiro Dreams of Sushi

USA (2011)Dokumentárny
CSFD: 86% | IMBD: 7.9

Film - Jiro dreams of sushi

O filme: Dokument o živote 85 ročného japonca, ktorý už cez 70 rokov pracuje vo svojej vlastnej sushi reštaurácii, ktorá je ocenená 3 michelinskými hviezdami. Jeho reštaurácia je umiestnená v metre, zmestia sa do nej maximálne 10 ľudia a má jeden záchod. Hlavný predstaviteľ Jiro je na seba tak tvrdý, že aj napriek maximálnemu úspechu, ktorý môže človek v gastronómii dosiahnuť, nikdy nie je spokojný na 100% a každý deň zaspáva a pri chádza do práce s tým, že chce posunúť svoj obor o ďalší level vyššie.

 

2. Láska na kari

USA (2014)Komédia / Dráma
CSFD: 72% | IMBD: 7.3

Film - Láska na kari

O filme: Madam Mallory ako majiteľka vyhlásenej reštaurácie s Michelinskou hviezdou sa nestačí diviť, keď jedného dňa sa oproti nej prisťahuje indická rodina, ktorá si otvorí vlastnú reštauráciu. Majiteľka rešturácie zisťuje, že mladý indický šéfkuchár má obrovské nadanie a tak sa ho pokúsi získať do svojej reštaurácie. Dva svety rôznych kultúr vnáša do tohto filmu nový pohľad na gastronómiu a v spojitosti s čistým malebným francúzkym mestečkom na vidieku, vyvoláva vo vás túžbu po vlastnej reštaurácii.

 

3. Chef

USA (2014)Komédia / Dráma
CSFD: 73% | IMBD: 7.3

Film - Šéf

O filme: Príbeh o talentovanom šéfkuchárovi, ktorí pre svoju prchosť a sociálnym médiám (konkrétne twitter) prišiel o svoju prácu v reštaurácii a začal si zarábať ako vodič „foodtruck-u“. S regionálnymi potravinami, kde sa práve jeho foodtruck nachádza, sa snaží zúročiť svoje tvorivé schopnosti a za sprievodu sociálnych medií, sa dostáva do pozornosti konzumentov, čo mu zvyšuje jeho popularitu. Krásou celého tohto filmu je kamerové spracovanie záberov na prípravu jedál. Jednoducho na zjedenie! 🙂

 

 

4. Cudzí obed

India / Francúzko / Nemecko / USA (2013)Romantický / Dráma
CSFD: 76% | IMBD: 7.8

Film - Cudzí obed

O filme: Už viac ako 120 rokov posielajú ženy v Bombaji svojim manželom obedy do práce pomocou tísicok poslíčkov. Vedci z Harvardu tento dokonalý systém sa rozhodli nalyzovať a dospeli k záveru, že na zlú adreu doručia len 1 z 1 000 000 obedov. A práve jeden z týchto zatúlaných obedov spojí dokopy osud 2 mladých ľudí. Film hovorí o tom, že aj jedna malá chyba vám môže zmeniť celý život.

 

5. Julie & Julia

USA (2009)Dráma / Životopisný / Romantický
CSFD: 67% | IMBD: 7.0

Film - Julie a Julia

O filme: Príbeh 30 ročnej sekretárky, ktorá sa jedného dňa rozhodne uvariť všetkých 524 receptov z legendárnej kuchárky „Mastering The Art Of Frech Cooking“, ktorú v roku 1961 napísala ešte legendárnejšia kuchárka Julia Child. Filmom sa nesie rozbehanie jej vlastného blogu, ktorý s názvom „Julie/Julia project“, ktorý sa dostane do povedomia medií.

 

6. Tampopo

Japonsko (1985)Komédia
CSFD: 80% | IMBD: 7.9

Film - Tampopo

O filme: Ide o jednu z najlepších japonských komédií, ktorá sleduje cestu za receptom na dokonalý rámen (tradičné jedlo pozostávajúce z rezancov s vývarom a plátkami mäsa s oblohou). Hlavnou hrdinkou je mama, ktorá vlastní malú jedáleň s rámenom a zbiera inšpiráciu v najrôznejších súkromných kuchárkach, luxusných reštauráciách a obyčajných pohostinstvách.

 

7. Čokoláda

USA (2000)Dráma / Romantický
CSFD: 80% | IMBD: 7.3

Film - Čokoláda

O filme: Film sa odohráva na Francúzkom vidieku, kde sa v jeden obyčajný deň objaví cestovateľka Vianne Rocher so svojou dcérou Anouk. Záhadná cestovateľka si otvorí obchod s čokoládou, ktoré začnú prebúdzať u obyvateľov mesta ukryté chute. Vianne má totiž schopnosť odhadnúť vášne dedinčanov a uspokojiť ich svojimi sladkostami.

 

8. Oui, šéfe!

Španielsko (2012)Komédia
CSFD: 64% | IMBD: 6.6

Film - Oui, šéfe!

O filme: Talentovaných francúzky šéfkuchár Jack Bannot sníva o úspechu a o tom, že si jedného dňa otvorí svoju vlastnú reštauráciu. Jeho finančná situácia ho však núti prijímať podradné ponuky, ktoré si nie je schopný udržat. Život mu ale skríži slávny šéfkuchár Alenxander Lagarde. Čo zaručuje príbeh plný zvratov a ftipných momentov, kedže slávny šéfkuchár bojuje s finančnou skupinou, ktorá vlastní jeho reštauračnú sieť.

 

9. Bokovka

USA (2004)Komédia / Dráma
CSFD: 73% | IMBD: 7.6

Film - Bokovka

O filme: Dvaja priatelia, ktorá sa vadávajú na cestu ochutnávky vín, aby sa pustili do skúmania lásky, priateľstva a pretrvávajúcej osamelosti snov. Vydajú sa na cestu pobrežím, kde im skrýži cestu očarujúca servírka, ktora ohrozí svadbu jedného z hlavných hrdinov a hrozí, že odvolá svadbu. Isté je, že po tomto výlete sa nevráti ani jeden z nich do LA rovnakí ako boli na začiatku.

 

+ (Bonus) Adam Jones

USA (2015)Komédia / Dráma
CSFD: zatiaľ nemá | IMBD: zatiaľ nemá

O filme: Ide asi o najočakávanejší kuchársky film tohto roku, v ktorom sa svetoznámy šéfkuchár snaží dať dokopy tím pre najlepšiu reštauráciu na svete s cieľom získať maximum Michelinových hviezd. Hviezdne obsadenie v podobe herca Bradley Coopera zaručuje minimálne zvýšenú pozornosť, takže sám som zvedavý, ako napokon tento film dopadne.

Máte svoj obľúbený film o jedle a varení?

Dajte mi vedieť do komentárov :).

5 Komentáre

Pripojte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Predchádzajúci článok Novší článok